Czy warto przechodzić kurs nurkowania?

Czy warto przechodzić kurs nurkowania?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nurkowanie to sport, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Czy aby móc go uprawiać, należy przejść specjalistyczny kurs? W dzisiejszym wpisie znajdziecie wszystkie niezbędne informacje na ten temat.

Nurkowanie i jego zalety

Dlaczego warto już dziś rozważyć rozpoczęcie przygody z nurkowaniem? To sport wodny, który posiada mnóstwo zalet. Oto najważniejsze z nich:

•  możliwość oderwania się od otaczającego nas świata i towarzyszących nam na co dzień problemów – nurkowanie jest zajęciem, które wymusza wyciszenie się i skupienie na tym, co dzieje się tu i teraz. Spokojny, głęboki, stabilny oddech, jaki jest wymagany podczas eksploracji podwodnego świata to sprawdzony sposób na ukojenie zmysłów i oderwanie się od zmartwień;

•  unikalne doświadczenie dla zmysłów – obiekty obserwowane pod wodą wydają się aż o ⅓ większe i ¼ bliższe niż ma to miejsce w powietrzu. Noszone w czasie nurkowania maski działają niczym szkło powiększające. Pod wodą dźwięki rozchodzą się aż 4 razy szybciej. Brak jest tam jakichkolwiek zapachów. Kluczową rolę podczas nurkowania odgrywa natomiast zmysł orientacji;

•  kontakt z fauną i florą – podczas nurkowania z bliska zobaczyć można dziesiątki niesamowitych gatunków roślin i zwierząt, które w normalnych warunkach podziwiać moglibyśmy wyłącznie w oceanarium;

•  szansa na przełamanie lęków i barier – nurkowanie to znakomity sport dla wszystkich osób, które chciałyby wyjść ze swojej strefy komfortu. W jego trakcie przezwyciężyć należy między innymi strach przed oddychaniem pod wodą. Równie problematyczne dla wielu osób początkujących może być przedmuchiwanie maski na głębokości kilku metrów.

Jak rozpocząć przygodę z nurkowaniem?

Co zrobić, aby móc nurkować? Niezbędne jest uzyskanie specjalnego certyfikatu nurkowego. Na świecie działa bardzo dużo organizacji szkoleniowych, z których większość honoruje dokumenty uzyskane za pośrednictwem innych instytucji. W sporcie, jakim jest nurkowanie, wyróżnić można stopnie i specjalizacje. Czym różnią się one od siebie? Stopnie stanowią podstawową drogę do zdobywania następnych uprawnień. Specjalizacje są natomiast rozwinięciem już posiadanych umiejętności.

Wyróżnia się 2 główne stopnie nurkowe. Podstawowy to Open Water Driver. W trakcie szkolenia w tym zakresie zdobyć można podstawową wiedzę niezbędną do tego, aby móc bezpiecznie nurkować. Na tym etapie opanowuje się także podstawowe umiejętności nurkowe. Uczestnicy kursu dowiedzą się, co wchodzi w skład niezbędnego ekwipunku płetwonurka i w jaki sposób należy używać poszczególnych sprzętów. Podstawowy stopień pozwala nauczyć się bezpiecznego nurkowania do głębokości około 15 – 20 metrów. Zaawansowanym stopniem nurkowym jest natomiast Advanced Open Water Driver. Uczestnicy takiego szkolenia nurkują przeważnie na głębokość sięgającą 30 metrów. Następne stopnie oraz specjalizacje mają na celu rozwinąć posiadaną wiedzę nurkową, a ich przebieg wygląda nieco inaczej w przypadku każdej organizacji.

Alternatywne rozwiązanie stanowią indywidualne lekcje z czynnym instruktorem nurkowania. Czym kierować się przy jego wyborze? Warto dowiedzieć się, jakiego rodzaju uprawnienia i doświadczenie posiada oraz czy dysponuje niezbędnymi materiałami szkoleniowymi.

Jakie są najpopularniejsze organizacje szkoleniowe w Polsce? Jedną z nich jest założone w 1967 roku w Stanach Zjednoczonych PADI. Co ważne, szkolenie w tym systemie odbywa się w taki sam sposób na całym świecie. Warto wspomnieć tutaj także o SSI – Scuba School International, które jest obecne w ponad 110 krajach i dysponuje materiałami szkoleniowymi w ponad 30 różnych językach. Kolejnymi godnymi uwagi organizacjami są: CMAS – Confederation Mondiale Des Activites Subaquatiques (spośród wszystkich wymienionych, to właśnie ta działa w naszym kraju najdłużej) oraz IANTD – International Association of Nitrox Divers.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie wtyki i gniazda dla profesjonalnej jakości dźwięku?
Jak wybrać odpowiednie wtyki i gniazda dla profesjonalnej jakości dźwięku?
Naucz się, jak dokonać świadomego wyboru wtyków i gniazd, które znacząco wpływają na jakość dźwięku. Dowiedz się, na co zwracać uwagę oraz jakie rozwiązania wybierają profesjonaliści.
Jak negocjować podział majątku po rozwodzie?
Jak negocjować podział majątku po rozwodzie?
Dowiedz się, jak prowadzić efektywne rozmowy podczas rozwodu, aby uzyskać sprawiedliwy podział majątku. Zdobądź praktyczne porady od ekspertów prawa rodzinnego.
Jak nauka nowych języków wpływa na zdrowie mózgu?
Jak nauka nowych języków wpływa na zdrowie mózgu?
Dowiedz się, jak zdobywanie znajomości nowych języków pozytywnie wpływa na zdrowie naszych mózgów, poprawiając koncentrację, pamięć i kreatywność.
Ostatnie wpisy