To, że Dzień Matki obchodzimy 26 maja, wie chyba każdy. Jak jest z Dniem Ojca? Prawie od 50 lat obchodzimy Dzień Ojca 23 czerwca. Nie jest tak spopularyzowany jak Dzień Matki. Jednak każdemu z rodziców należy się takie samo uznanie. Jaka jest historia tego święta w Polsce?
Na całym świecie ta wspaniała uroczystość ma inną datę. Polska i Nikaragua obchodzi Dzień Ojca 23 czerwca, niecały miesiąc po święcie mam. Litwini zaś świętują w pierwszym tygodniu czerwca, obywatele Wielkiej Brytanii, Holandii i USA w kolejnych tygodniach, a w marcu zaś Hiszpanie i Włosi.
Uroczystość wzięła swój początek w 1910 r., w miejscowości Spokane w USA. Sonora Smart Dodd, która podzieliła się ideą upamiętnienia wszystkich ojców, chciała tym samym oddać cześć własnemu ojcu, weteranowi wojennemu, za odwagę w samotnym wychowaniu szóstki pociech.
>> Zobacz też: Prezent dla taty. 10 propozycji na prezenty na Dzień Ojca
Nie trzeba było czekać długo, by święto znalazło swoich zwolenników. Już w 1924 święto zostało wprowadzone do kalendarza przez Johna Calvina Coolidge’a. Natomiast w 1962 r. Lyndon Johnson sygnował proklamację, w której trzecia niedziela czerwca miała być Dniem Ojca. Już 10 lat później, święto zostało oficjalnie zatwierdzone i uregulowane prawnie.
Mieszkańcy Polski obchodzili po raz pierwszy Dzień Taty w 1965 r. Pomimo odrobinę mniejszej popularności święta, od Dnia Mamy, pociechy zawsze przygotowują się odpowiednio do tego dnia. Młodsi uczniowie pamiętają o ojcach w przedstawieniach i teatrzykach szkolnych. Pociechy szykują prezenty w postaci kwiatów czy ozdobnych kartek.