Pewność siebie – tego można się nauczyć!

Pewność siebie – tego można się nauczyć!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Posiadanie pewności siebie to ważny krok do osiągnięcia swoich marzeń. Jest to jedna z najbardziej wartościowych rzeczy, jakie można mieć w życiu. W związku z tym, że z reguły wszystko, co ma jakąś wartość, nie przychodzi lekko, budowanie pewności siebie jest związane z pewnymi wyzwaniami. Jednak może ją nabyć każdy, kto tylko tego chce.

Kim jest osoba pewna siebie?

Czasami trudno jest rozwinąć pewność siebie, ponieważ osobiste doświadczenia sprawiły, że ją straciliśmy lub cierpimy na niską samoocenę. Dlatego warto wiedzieć, jakie zachowania są klasyfikowane jako pewność siebie i oczekiwać ich w swoim postępowaniu w trakcie nauki.

Osoba pewna siebie robi to, co uważa za słuszne, nawet jeśli jest to niepopularne. Oprócz tego jest skłonna do podejmowania ryzyka. Wyróżnia się też tym, że przyznaje się do błędów, uczy się na nich i stara się ich nie popełniać w przyszłości. Pewność siebie objawia się również zdolnością do przyjmowania komplementów bez uczucia zawstydzenia i optymistycznym podejściem do życia.

W jaki sposób można nauczyć się pewności siebie?

Trzeba tutaj zacząć od podstaw. Zrób listę wszystkich rzeczy, z których jesteś dumny w swoim życiu, niezależnie od tego, czy jest to uzyskanie dobrej oceny na egzaminie, czy zdanie prawa jazdy za pierwszym razem.

Może być to spis wydarzeń na papierze lub w aplikacji do robienia notatek. Za każdym razem, gdy poczujesz, że do czegoś się nie nadajesz, spójrz na listę i przypomnij sobie, jak dobrze się spisałeś w poprzednich sytuacjach. Dobrze też uzupełniać listę o nowe wydarzenia.

Wyznaczanie i realizacja celów

Wyznacz kilka celów i określ kroki, które musisz podjąć, aby je osiągnąć. Nie muszą to być wielkie wymagania stawiane wobec siebie. Mogą to być nawet takie rzeczy jak poranne ścielenie łóżka lub popołudniowe sprzątanie domu.

Wystarczy, że będziesz realizować małe osiągnięcia, które będziesz mógł odhaczyć na liście. Pomoże Ci to nabrać pewności, że jesteś w stanie zrobić wszystko – zaufać sobie, a potem wykorzystywać to uczucie w realizowaniu kolejnych celów w życiu.

Rozmawiaj ze sobą

W budowaniu pewności siebie pomaga też regularna rozmowa z samym sobą. Osobom, które nigdy tego nie robiły, może wydać się to dziwne. W rzeczywistości działa to terapeutycznie. Kluczowe jest tutaj ustalenie tematu. Rozmawiając ze sobą, na przykład o swoich problemach, czekających wyzwaniach czy wyrzutach sumienia lub silnych emocjach, można znaleźć ukojenie – wygadać się, ale także i uporządkować myśli.

Dobrze też zwrócić uwagę w sposób, w jaki porozumiewasz się sam ze sobą. Zastanów się nad swoim sposobem mówienia o sobie i jak to może wpływać na Twoją pewność siebie. Traktuj siebie jak najlepszego przyjaciela i dopinguj się.

Wiele osób błędnie używa wobec siebie zwrotów negatywnie motywujących, wypominając niewykonanie zadań czy nawet wyzywając się. Jest to przypadłość związana z poprzednim systemem wychowania propagującym uległość i nieuzasadnioną samokrytykę. To jeden z wielu powodów, przez które tak dużo osób, szczególnie na naszej szerokości geograficznej, zmaga się z brakiem pewności siebie.

Co robić, kiedy nie jesteś w stanie sam zbudować pewności siebie?

Czasami szybkie rozwiązania nie pomagają na dłuższą metę. Jeśli czujesz się źle i nie widać poprawy, warto porozmawiać z kimś, kto wie, jak pomóc. Są to specjaliści tacy jak psycholodzy. Możesz też zastanowić się najpierw nad uczęszczaniem na zajęcia sportowe czy muzyczne, gdzie trzeba uczyć się nie tylko umiejętności, ale także pracy w grupie i rywalizacji.

Zdj. główne: sydney Rae/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wpływ pełnej imersji językowej na rozwój umiejętności dzieci w przedszkolu
Wpływ pełnej imersji językowej na rozwój umiejętności dzieci w przedszkolu
Dowiedz się, jak pełne zanurzenie językowe wpływa na rozwój językowy dzieci w przedszkolu - przekonaj się jak efektywne może być opanowanie nowego języka w tak młodym wieku.
Jak zabawy edukacyjne mogą pomóc w rozwoju krótkotrwałej pamięci u młodszych dzieci
Jak zabawy edukacyjne mogą pomóc w rozwoju krótkotrwałej pamięci u młodszych dzieci
Odkryj, jak edukacyjne gry mogą wspierać rozwój pamięci krótkotrwałej u młodszych dzieci. Szczegółowe analizy, konkretne przykłady i praktyczne porady.
Jakie metody nauki są najbardziej efektywne?
Jakie metody nauki są najbardziej efektywne?
Odkryj skuteczne metody nauki zapewniające lepsze zrozumienie i długotrwałe przyswajanie informacji.
Ostatnie wpisy