728 x 90

Jakie korzyści dla sylwetki i samopoczucia płyną z nauki tańca?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie korzyści dla sylwetki i samopoczucia płyną z nauki tańca?

Jak podkreślają fizjoterapeuci oraz nauczyciele tańca, każda forma aktywności wykonywana pod okiem instruktorów jest korzystna zarówno dla sylwetki, jak i dobrego samopoczucia.

Nieważne czy wybierasz się na ognistą salsę, czy wolisz taniec współczesny, efekty regularnego uczęszczania na zajęcia mogą być zachwycające. Jest to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu oraz poprawę zdrowia i wdrożenie nawyku prawidłowej postawy. Wiele osób wybiera zajęcia taneczne jako alternatywę dla nudnych zajęć na siłowni czy męczącego joggingu. Tańczenie jest fantastyczną metodą na zrzucenie zbędnych kilogramów i wypracowanie pięknej sylwetki. Na zajęciach możemy też poznać ciekawe osoby, świetnie się bawić i w tańcu wyrazić siebie oraz swoje emocje. Badania pokazują, że taniec ma właściwości terapeutyczne i wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

8 zalet uczęszczania na zajęcia z nauki tańca

  1. Poprawa pracy układu krążenia 

Taniec to forma aktywności rekomendowana zwłaszcza osobom, których dotyczy ryzyko chorób układu krążenia, gdyż ruch przez taniec poprawia stan zdrowia, pracę serca oraz pozytywnie wpływa na regulację oddechu. W czasie tańczenia uaktywnione zostają wszystkie partie mięśniowe, które przez to są odpowiednio dotlenione. Badania pokazują, że taniec może być nawet lepszym sposobem na poprawę stanu zdrowia niż rower czy spacery.

  1. Nie ma górnej i dolnej granicy wieku 

Chodzenie na zajęcia z tańca nie jest zarezerwowane jedynie dla młodych osób. Często to właśnie seniorzy wybierają taką formę spędzania czasu i na emeryturze rozpoczynają przygodę z tańcem. Jest to również znakomita forma zabawy dla dzieci, które uwielbiają poruszać się w rytm muzyki.

  1. Sposób na szczupłą figurę

Osoby, które chcą zgubić zbędne kilogramy i szukają dla siebie ciekawej formy aktywności, mogą odnaleźć się w tańcu. Przez to, że szkoły tańca oferują całą gamę różnych zajęć, jest duża szansa, że każdy znajdzie coś dla siebie. Warunkiem schudnięcia jest jednak to, aby na zajęcia przychodzić regularnie.

  1. Zmniejszenie poziomu stresu 

Taniec jest znakomitą formą odreagowania negatywnych emocji i tym samym redukcji stresu. Dzięki temu, że w tę aktywność zaangażowane jest całe nasze ciało, możemy na zajęciach się zrelaksować i poprawić samopoczucie. Na sali treningowej można przepracować za pomocą ruchu wiele problemów i wrócić do domu z zupełnie innym nastawieniem do życia.

  1. Poprawa siły i wytrzymałości 

Taniec jest świetnym sposobem na zwiększenie swojej elastyczności. Ciało w tańcu jest zmuszone do podtrzymywania nas w różnych pozach, dlatego z każdymi zajęciami poprawiają się nasza siła i wytrzymałość. Po kilku tygodniach regularnych treningów już można zauważyć znaczącą różnicę. Należy pamiętać, aby każde zajęcia taneczne były rozpoczynane porządną rozgrzewką całego ciała.

  1. Wpływ na pewność siebie 

Osoby, które potrafią tańczyć i znakomicie wyglądają na parkiecie, mają zazwyczaj ogromne pokłady pewności siebie. Początek przygody z tańcem często jest formą przełamywana się i wyrazem dużej odwagi. Wraz z rozwojem umiejętności rośnie poczucie własnej wartości oraz wzrasta zaufanie do samego siebie. Odwaga i pewność siebie zdobyte na zajęciach w szkole tańca przekładają się później również na inne dziedziny życia.

  1. Poprawa pamięci

Na zajęciach tanecznych, o ile nie są to zajęcia z improwizacji, jest określony układ, który uczestnicy kursu muszą zapamiętać. Badania pokazują, że nauka kroków i odtwarzanie ruchów, po zaprezentowaniu ich przez instruktora, są znakomitym sposobem, aby ćwiczyć pamięć. Dzięki temu taniec jest aktywnością, która stymuluje i tworzy nowe połączenia między komórkami w mózgu. Jest to więc znakomita unia sportu z ćwiczeniami umysłowymi.

  1. Ułatwienie nawiązywania nowych znajomości 

Lekcje tańca zazwyczaj odbywają się w grupach. Dzięki temu, że taniec wywołuje mnóstwo śmiechu i pozytywnej energii, łatwo na lekcjach złapać dobry kontakt z innymi kursantami. Osoby, które chodzą razem na naukę tańca, często zaczynają się spotykać również poza salą treningową. Czasami świetnym sposobem na spędzenie razem czasu jest wyjście do klubu, aby wspólnie potańczyć.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *