728 x 90

Czy warto przechodzić kurs nurkowania?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czy warto przechodzić kurs nurkowania?

Nurkowanie to sport, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Czy aby móc go uprawiać, należy przejść specjalistyczny kurs? W dzisiejszym wpisie znajdziecie wszystkie niezbędne informacje na ten temat.

Nurkowanie i jego zalety

Dlaczego warto już dziś rozważyć rozpoczęcie przygody z nurkowaniem? To sport wodny, który posiada mnóstwo zalet. Oto najważniejsze z nich:

•  możliwość oderwania się od otaczającego nas świata i towarzyszących nam na co dzień problemów – nurkowanie jest zajęciem, które wymusza wyciszenie się i skupienie na tym, co dzieje się tu i teraz. Spokojny, głęboki, stabilny oddech, jaki jest wymagany podczas eksploracji podwodnego świata to sprawdzony sposób na ukojenie zmysłów i oderwanie się od zmartwień;

•  unikalne doświadczenie dla zmysłów – obiekty obserwowane pod wodą wydają się aż o ⅓ większe i ¼ bliższe niż ma to miejsce w powietrzu. Noszone w czasie nurkowania maski działają niczym szkło powiększające. Pod wodą dźwięki rozchodzą się aż 4 razy szybciej. Brak jest tam jakichkolwiek zapachów. Kluczową rolę podczas nurkowania odgrywa natomiast zmysł orientacji;

•  kontakt z fauną i florą – podczas nurkowania z bliska zobaczyć można dziesiątki niesamowitych gatunków roślin i zwierząt, które w normalnych warunkach podziwiać moglibyśmy wyłącznie w oceanarium;

•  szansa na przełamanie lęków i barier – nurkowanie to znakomity sport dla wszystkich osób, które chciałyby wyjść ze swojej strefy komfortu. W jego trakcie przezwyciężyć należy między innymi strach przed oddychaniem pod wodą. Równie problematyczne dla wielu osób początkujących może być przedmuchiwanie maski na głębokości kilku metrów.

Jak rozpocząć przygodę z nurkowaniem?

Co zrobić, aby móc nurkować? Niezbędne jest uzyskanie specjalnego certyfikatu nurkowego. Na świecie działa bardzo dużo organizacji szkoleniowych, z których większość honoruje dokumenty uzyskane za pośrednictwem innych instytucji. W sporcie, jakim jest nurkowanie, wyróżnić można stopnie i specjalizacje. Czym różnią się one od siebie? Stopnie stanowią podstawową drogę do zdobywania następnych uprawnień. Specjalizacje są natomiast rozwinięciem już posiadanych umiejętności.

Wyróżnia się 2 główne stopnie nurkowe. Podstawowy to Open Water Driver. W trakcie szkolenia w tym zakresie zdobyć można podstawową wiedzę niezbędną do tego, aby móc bezpiecznie nurkować. Na tym etapie opanowuje się także podstawowe umiejętności nurkowe. Uczestnicy kursu dowiedzą się, co wchodzi w skład niezbędnego ekwipunku płetwonurka i w jaki sposób należy używać poszczególnych sprzętów. Podstawowy stopień pozwala nauczyć się bezpiecznego nurkowania do głębokości około 15 – 20 metrów. Zaawansowanym stopniem nurkowym jest natomiast Advanced Open Water Driver. Uczestnicy takiego szkolenia nurkują przeważnie na głębokość sięgającą 30 metrów. Następne stopnie oraz specjalizacje mają na celu rozwinąć posiadaną wiedzę nurkową, a ich przebieg wygląda nieco inaczej w przypadku każdej organizacji.

Alternatywne rozwiązanie stanowią indywidualne lekcje z czynnym instruktorem nurkowania. Czym kierować się przy jego wyborze? Warto dowiedzieć się, jakiego rodzaju uprawnienia i doświadczenie posiada oraz czy dysponuje niezbędnymi materiałami szkoleniowymi.

Jakie są najpopularniejsze organizacje szkoleniowe w Polsce? Jedną z nich jest założone w 1967 roku w Stanach Zjednoczonych PADI. Co ważne, szkolenie w tym systemie odbywa się w taki sam sposób na całym świecie. Warto wspomnieć tutaj także o SSI – Scuba School International, które jest obecne w ponad 110 krajach i dysponuje materiałami szkoleniowymi w ponad 30 różnych językach. Kolejnymi godnymi uwagi organizacjami są: CMAS – Confederation Mondiale Des Activites Subaquatiques (spośród wszystkich wymienionych, to właśnie ta działa w naszym kraju najdłużej) oraz IANTD – International Association of Nitrox Divers.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *